Osvětlení obývacího pokoje

rodina

V prostoru obývacího pokoje jen málokdy vystačíme s umístěním jednoho centrálního svítidla. Pestrá skladba a různorodost vykonávaných činností vyžaduje použití lokálních osvětlovacích prvků, podílejících se na osvětlování vymezených částí prostředí.

K celkovému osvětlení pokoje se používá měkké a dobře rozptýlené světlo. Běžným zdrojem smíšeného osvětlení jsou klasické a svíčkové žárovky umístěné ve stropních nebo nástěnných svítidlech se stínítky zajišťujícími dostatečný rozptyl světla. Pokud svítilna nemá přiměřené stínidlo, používají se kulaté nebo svíčkové žárovky v mléčném provedení.

Při osvětlení prostoru se dobře uplatňuje jak přímé, tak nepřímé světlo získané odrazem světelných paprsků od stropu, stěn resp. jiných povrchů. Vhodným zdrojem nepřímého odraženého světla jsou halogenové žárovky. Takto vznikající světlo je měkké, rozptýlené a současně si zachovává požadovaný jas.

K lokálnímu osvětlení pracovních a jiných koutů místnosti – jídelního či psacího stolu, klavíru, sezení v oddechovém křesle a podobně se používají nástěnná nebo stojanová svítidla s usměrněným tokem osvětlení. Umisťují se tak, aby požadované místo dostatečně osvětlovaly a zároveň neoslňovaly. Nejlepší světelné podmínky zabezpečují polohovatelná svítidla s možností nastavení ramene a stínítka, která lze díky technicky promyšleným mechanismům bezproblémově přizpůsobovat právě vykonávaným činnostem.

Na dotváření večerní a noční atmosféry se podílí dekorativní osvětlení vybraných nábytkových kusů, obrazů, sochařských děl, pokojových rostlin, ale také zábradlí či jiných částí interiéru. Ke zvýraznění zvolených objektů, vytváření „stínů“ za uměleckými díly a realizaci uměleckých scenérií se používají rozličné druhy reflektorových žárovek vytvářejících působivé soustředěné kužely světla. Kromě klasických zdrojů osvětlení se na uměleckém dotváření prostoru mohou účastnit i speciální barevné druhy zdrojů umožňující elegantní zvýraznění barevnosti a kvality povrchu materiálů.

Použití více zdrojů osvětlení má nejen praktický význam, ale také vznikají příznivější světelné podmínky prostředí. Kombinací svítidel se změkčuje působení světla různé intenzity, čímž vzniká světelně vyvážené prostředí bez příliš silných stínů a kontrastů. Zdroje se mohou přizpůsobovat aktuálním potřebám a ty, které se právě nepoužívají, mohou zůstat vypnuty. Vzájemným překrýváním ostrovů světla z různých zdrojů vzniká současně dojem zvětšení prostoru, což není při velikosti dnešních obývacích pokojů také nezanedbatelným faktorem.

Svítilna obývacího pokoje je významným účelovým a výtvarným doplňkem prostoru a proto si zasluhuje patřičnou pozornost. Při jeho výběru je třeba zohlednit tvarové, barevné a materiálové sladění svítidla s nábytkem, stěnami, bytovým textilem a doplňky. Dnes jsou na trhu klasické i avantgardní typy svítidel, avantgardně ponímané světelné stěny, jakož i designově sjednocené „rodiny lamp“. Záleží jen na tom, jaké druhy činností budou v pokoji prováděny a pak není problémem vybrat si ze širokého spektra druhů osvětlovacích prvků a zařízení.

Široký výběr nábytku a stavebních materiálů umožňuje realizaci různého stylu a charakteru. Každý člověk má jiné představy týkající se materiálů, barev a nábytkového zařízení. Jiné nároky má mladá rodina žijící v panelovém domě, jiné požadavky mají lidé žijící na venkově. Někdo dává přednost eleganci, atmosféře pohodlí a luxusu, jiný upřednostňuje strohé nebo „sportově laděné“ interiéry. Abychom se v obývacím pokoji cítili dobře, je třeba do ní zvolit styl, který nám vyhovuje a který považujeme za přitažlivý. Při zařizování obývacího pokoje je však třeba si uvědomit, že často je právě ona tím určujícím prostorem, ze kterého se odvíjí charakter a způsob zařizování ostatních místností.

Další články autora

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...

Uvažujete o automatickém zavlažování zahrady? Jsou lepší postřikovače nebo kapková závlaha?

Přemýšlíte nad tím, že byste na svoji zahradu nainstalovali automatický zavlažovací systém? A nemůžete se...

Nejnovější články

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...
- Reklama -PR článek