Variabilní dětský pokoj

rodina

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, než by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a fyzické zdraví dětí, tady si dítě uvědomuje, buduje a dokazuje svůj status v rodině. Dětský pokoj je vícefunkční prostor, ve kterém si dítě během dne hraje, učí a setkává se s přáteli, ale tento prostor má také relaxační funkci. Jeho forma by měla odrážet fyzický i duševní vývoj dítěte, který je zejména na začátku jeho života velmi dynamický.

Umístění dětského pokoje
Na začátku děťátku stačí již zmiňovaný kout v prostorách rodičovské ložnice. V předškolním a mladším školním věku je vhodné přičlenit samostatný pokoj ke kuchyni (obytné kuchyni), aby bylo dítě stále pod kontrolou a zachoval se jeho společenský kontakt s rodiči během denních domácích prací. S postupujícím věkem dítěte narůstá i jeho potřeba osamostatňovat se a přesouvat se i do méně kontrolovaných zákoutí bytu. Dětský pokoj musí být v dostatečně prosvětlené a prosluněné části bytu. V raném období je vhodné umístění pokoje na jižní stranu bytu, případně jihovýchod nebo jihozápad. Později už orientace na sluneční stranu není tak důležitá a na umístění pokoje se kladou podobné nároky jako například. na pokoj pro hosty nebo pracovnu.

Uspořádání mobiliáře v dětském pokoji
Zvláštní pozornost je třeba věnovat umístění dětské postele. Postel musí poskytovat kromě funkčních nároků i dostatečný pocit bezpečí. Postel malých dětí umísťujeme obvykle naproti dveřím v koutě místnosti nebo na místo, které chrání vyšší nábytek. Později lze lůžko umístit výše nad podlahu, čímž získáme prostor pro umístění komody, skříně nebo pracovního stolu, případně vzácnou volnou podlahovou plochu na hraní. Ve variabilních sestavách dětského nábytku se může pod zvýšeným lůžkem skrývat i druhé lůžko.
Pracovní stůl je třeba umístit pod okno, aby světlo dopadalo zepředu, případně zleva (pro leváky zprava). Dopadající ostré sluneční světlo je třeba regulovat vhodnou stínící technikou (roletami, žaluziemi apod.) kombinovanou s tenkým závěsem zajišťujícím difúzní světlo.
Způsob zařizování dětského pokoje lze rozdělit na dva hlavní proudy: klasický – statický, když má nábytek své ustálené místo, a dynamický, který umožňuje programovatelnou přeměnu interiéru během dne. Současné trendy, které udávají přední výrobci dětských pokojů, zdůrazňují zejména dynamickou linii. Variabilita dětského pokoje se dosahuje horizontálním nebo vertikálním překrýváním nábytkových prvků, které se podle potřeby do prostoru aktuálně vytáhnou nebo naopak zasunou či sklopí. Například na spodních podlažích se v jednom bloku mohou nacházet úložné prostory, nad kterými je výsuvná stolová deska a lůžko. Takové řešení je sice dražší (nábytek s posuvným kováním), ale výrazně šetří plošné nároky na prostor a v konečném důsledku přináší vlastně úsporu (pokoj nemusíme plošně předimenzovat). Taková řešení jsou vhodná pro starší děti, které mají dostatek fyzické síly a schopností, aby nábytek přizpůsobovaly svým potřebám.

Barevnost a materiály v dětském pokoji
Vzhled dětského pokoje je velmi důležitý pro budoucí schopnost dítěte posuzovat a vnímat estetické hodnoty kolem sebe. Prostor a předměty, kterými ho obklopíme v útlém věku, budou ve velké míře formovat jeho názory na životní styl. Vjemy z útlého dětství se projeví na jeho vnímání krásy v dospělém věku.
Malé děti reagují na výrazné barvy, což ovšem neznamená, že všechny plochy v dětském pokoji musí být barevně agresivní. Na velké plochy je vhodné aplikovat tlumené barvy teplých odstínů. Menší plocha, která v prostoru nedominuje, může mít také výraznější barevnost. Barevnost povrchů v pokoji pro starší děti je velmi individuální a závisí na kultuře, ke které děti inklinují.
Volba správné materiálové báze je podmíněna také věkem dítěte. Dítě se nezajímá o cenu podlahy za čtvereční metr, a proto je vhodné zvolit správný materiál povrchů s ohledem na budoucí aktivity. Děti do šesti let si rády hrají na podlaze. Podlaha by proto měla být teplá a současně lehce čistitelná. Podle těchto nároků je ideálním řešením podlaha z linolea nebo korku, případně lehce čistitelné koberce a parkety z lakovaného dřeva. Na podlahu v pokoji školáka lze doporučit PVC, které snese i méně ohleduplné zacházení. Část stěny je vhodné upravit omyvatelnými barvami, popřípadě tapetami nebo obklady, které mohou současně plnit i funkci školní tabule.

Osvětlení
Kvalitní přirozené denní osvětlení je podmíněno orientací pokoje na jižní stranu, ale můžeme jej získat i odrazem světla od reflexní plochy (například stěny atria). Největší pozornost je třeba věnovat osvětlení pracovního stolu.

Další články autora

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...

Uvažujete o automatickém zavlažování zahrady? Jsou lepší postřikovače nebo kapková závlaha?

Přemýšlíte nad tím, že byste na svoji zahradu nainstalovali automatický zavlažovací systém? A nemůžete se...

Nejnovější články

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...
- Reklama -PR článek