Vana plná bublinek

rodina

Pokud se umíte dokonale soustředit na to, co právě děláte (jak to učí zen-buddhismus nebo jiné východní filozofie), dokážete se uvolnit a najít vnitřní pohodu iv běžné vaně a pod běžnou sprchou. I když s výdobytky moderních koupelen je to přece jen o něco příjemnějšího. A co může člověka uvolnit lépe než masáž? Masážní zařízení ve vaně můžete využívat k relaxaci po fyzické i psychické námaze, ale také při léčbě nemocí pohybového ústrojí.

V hydromasážních vanách se používají dva základní způsoby masáže:

Perlička (airpool nebo air masáž) je založena na proudění předehřátého stlačeného vzduchu (s teplotou 35 až 40 °C) tryskami na dně vany (ve všech prospektech a firmách se sice setkáte s výrazem „tryska“, je to však čechismus, a tak všechny trysky od Záhorské Vsi až po Černou nad Tisou považujte za trysky). Slouží především k duševnímu uvolnění a relaxaci, ale má také terapeutický efekt při bolestech kloubů a revmatických potížích. I když předehřívání vzduchu by mělo být samozřejmostí, protože masáž vzduchem s teplotou okolí je velmi nepříjemná, některé levné vany předehřev nemají. Při koupi masážní vany je proto dobré nechat si vše podrobně vysvětlit.

Hydromasáž (whirlpool) masíruje tělo proudem vody, která pod určitým tlakem proudí z trysek ve stěnách vany. Můžete se setkat také s vodní masáží proudem vody a vzduchu, přimíchání vzduchu je u kvalitnějších systémů dokonce volitelné. Intenzita masáže závisí na rychlosti průtoku vody (výkonu čerpadla) a množství vzduchu přiváděného do trysek. Směr proudu vody lze nastavit pohyblivými částmi trysek. Účinek masáže závisí nejen na nastavení trysek, ale také na jejich počtu a rozmístění ve vaně, a samozřejmě na výkonu čerpadel, což je poměrně důležitá kategorie při posuzování jednotlivých systémů. Hydromasáží se dosahuje fyzického uvolnění a maximální relaxace celého organismu. Proud teplé vody přehřívá svalstvo a urychluje metabolické procesy, zlepšuje krevní oběh, regeneruje a zpevňuje svalstvo. V lázních a rehabilitačních zařízeních se využívá při léčbě poúrazových stavů zranění svalů a kloubů, nedokonalém krevním oběhu v končetinách, ale také při léčbě obezity atp.

Kromě aero- a hydrodýz se však setkáte is různými jinými. spydro-, maxi- či mikrotryskami. Poměrně často používané rotační trysky (někdy nazývané také spydrodýzy) využívají proud vody smíchaný se vzduchem, který díky jejich tvarování vytváří krouživý pohyb.
Různé trysky a systémy masáže lze používat zvlášť nebo je navzájem kombinovat (nejčastěji se pojí hydromasážní a perličkový systém nebo hydro- a spydrodýzy).
Rozmístění a počet trysek bývá u různých van většinou podobný. Nejčastěji se používá 10 až 12 aerodýz na dně vany (uspořádány jsou podélně, ve dvou rovnoběžných řadách) a 6 až 8 hydromasážních trysek na bocích vany (2 na nohy, 2 až 4 na boky a 2 až 4 nasměrované na záda). Aerodýzy na dně vany se mohou nahradit i spydrodýzami.

Masážní systémy se ovládají mechanicky nebo elektronicky. Přestože displeje mohou být u různých typů podobné, elektronické ovladače umožňují programování masáže (různé druhy masáže se spojí do rozličných programů – např. relaxační, tonizující, proti celulitidě apod.) nebo zvolení jistého tlaku vody. Kromě masáže můžete mít ve vaně i osvětlení (i barevné, určené pro tzv. chromaterapii) či temperování (udržuje stejnou teplotu vody i při delším pobytu ve vaně).

Masážní vany se mohou umístit samostatně – volně v prostoru – nebo ke zdi, dokonce je lze zapustit i na úroveň podlahy, čímž v interiéru vytvoří příjemný a harmonický prvek. Zajímavé jsou také možnosti výběru různorodých tvarů, velikostí, materiálů či barev. Při výběru masážní vany je však třeba mít promyšlený koncept budoucího interiéru (rozmístění sanitárních prvků, materiály, barevnost atd.).
K základnímu vybavení masážních van patří systémy trysek typu Aero (vzduch), Hydro (voda) a Spydro (kombinace vody a vzduchu), které se umísťují jednotlivě nebo se navzájem kombinují.

Další články autora

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...

Uvažujete o automatickém zavlažování zahrady? Jsou lepší postřikovače nebo kapková závlaha?

Přemýšlíte nad tím, že byste na svoji zahradu nainstalovali automatický zavlažovací systém? A nemůžete se...

Nejnovější články

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...
- Reklama -PR článek