Smeták, hadr, kbelík, vysavač – kam s tím?

rodina

Metla není jen dopravní prostředek, ale především je praktický pomocník při úklidu. Vystavovat pohledem smeták s hadrem není zrovna estetické. Ruku na srdce, i vám doma v koutě překáží vysavač a žehlící prkno stojí opřeno za skříní? Můžete namítat, že ne každá domácnost disponuje komorou, kde se všechny tyto předměty vejdou. Pátrali jsme a objevili pár opravdu dobrých nápadů, jak všechny tyto pomůcky uklidit tak, aby nepřekážely, ale zároveň byly stále po ruce. Snad se nám toto nerudovské dilema podařilo rozluštit.

Uklízíme všichni, někdo víc, někdo jen nárazově, někdo v „pulírování“ našel smysl života, jiný zase udržuje pořádek pouze s vypětím všech sil. Ale nikdo z nás se tomu nevyhne. Věcí, které k udržování pořádku potřebujeme, stále přibývá a nevystačíme pouze s hadrem a smetákem. Abychom měli vše pěkně po ruce a přehledně uložené, vyčleníme prostředkem na úklid stálé místo, kterému dáme určitá pravidla.
Základní rozdělení
Samostatné úklidové místnosti – Komora, sklep nebo šatna. Prostor pro takové řešení najdeme nejprve v rodinném domě nebo maximálně ve větším bytě. V objektech starší výstavby se na takové prostory většinou nebral ohled. Byty projektované v posledních letech už většinou mají vyčleněný prostor pro podobný účel.
Velké úložné prostory – Vestavěné skříně najdeme obvykle v předsíni nebo hale. Řešení vyžaduje alespoň trochu větší prostor. Aby skříň mohla plnit svoji funkci, měla by mít dostatečné rozměry. To znamená, že by se do ní měly bez velkých problémů vejít vysavač, smeták s vědrem, žehlící prkno. Dále by v ní neměly chybět regálky, přihrádky na čistící prostředky, hadry a podobné věci, bez kterých se těžko obejdeme.
Malé úložné prostory – Části skříňových sestav například v kuchyňské lince, šatní skříních, komorách – to je už opravdu kompromisní řešení a přistupujeme k němu všude tam, kde šetříme a počítáme s každým centimetrem úložného prostoru. I přes stísněné podmínky je třeba prostředky na udržování čistoty někde uložit, nejlépe stranou od ostatního vybavení domácnosti. Ostatní úložné prostory – Prostory pod schodištěm, stavební niky a pod. – zde se nabízí volné pole pro kreativní kutily. I když si ostatní myslí, že v domě už není volné místečko, taková „šikulka“ vždy najde mezírku, kam s koštětem.
Nejdůležitější vybavení
Výlevka s přívodem vody – Tuto podmínku nelze vždy dodržet, proto se snažíme, abychom prostor vyhrazený úklidovým prostředkem situovali co nejblíže umyvadlu. Z hygienických důvodů nepoužíváme dřez. Můžeme ho vybavit alespoň sprchovou baterií, kterou používáme k napuštění kbelíku ak vylití špinavé vody použijeme klozetovou mísu.
Držáky, police, registry, kontejnery – Díky nim můžeme věci uložit snadno a přehledně. Pomáhají udržovat pořádek tam, kde by se hromadilo mnoho zbytečností.
Materiál úložných prostor
Plasty, kov – snadno se udržují a čistí. Úklid není čistá práce, ale vše musíme udržovat v naprosté čistotě. Například místo, kde stojí odpadkový koš, je třeba občas otřít abrazivním krémem a vydezinfikovat. Volíme proto materiály, které jsou vhodné pro časté důkladné čištění, nepřekáží jim vlhko a jsou odolné proti mechanickému poškrábání.
Jednoduchý a bezpečný přístup
Místo by mělo být snadno přístupné a umožňovat dostatečný prostor pro manipulaci s prostředky. Jelikož uklízíme často, mělo by být někde v centru domácnosti a samozřejmě ne ve výši.


Co všechno patří mezi prostředky na úklid
Prostředky pro mokrý úklid – kbelík a nádoby, mopy, kartáče, utěrky, hadry
Prostředky na suchý úklid – smetáky, metly, lopatky, prachovky Vysavače, nástavce k vysavači, hadice, rezervní sáčky, malý ruční vysavač, parní čistič
Nádoby na odkládání odpadků – recyklujeme, proto bychom měli mít samostatnou nádobu na papír, plast, sklo a další nádobu na jiný nečistý domovní odpad.
Chemické prostředky na úklid a čištění – Saponáty, čisticí prostředky na okna, lešticí prostředky na nábytek a podlahu, speciální látky na čištění skvrn a koberců atp.
Ostatní – Textilie, papír, rukavice, schůdky a nástavce atd., případně volný prostor na žehlící prkno

Další články autora

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...

Uvažujete o automatickém zavlažování zahrady? Jsou lepší postřikovače nebo kapková závlaha?

Přemýšlíte nad tím, že byste na svoji zahradu nainstalovali automatický zavlažovací systém? A nemůžete se...

Nejnovější články

Jak připravit svůj domov na klidné Vánoce

Sváteční sezóna se blíží mílovými kroky. Štědrý den tu bude co nevidět, takže je nejvyšší...

Využijte rekuperaci, zajistěte si zdravý vzduch a ušetřete za vytápění

I když se to vůbec nezdá, můžeme v domácnostech vdechovat až 8 x více nečistot do...

Je vaše kancelář dostatečně reprezentativní a správně vybavená zároveň?

Ať už pracujete z domova, kde jste si zařídili pracovnu, nebo máte svou vlastní firmu v samostatné...
- Reklama -PR článek